بازدید 638
1

پراپ تریدینگ چیست؟

از گذشته تاکنون، پراپ تریدینگ به‌عنوان یک روش سرمایه‌گذاری محبوب در کشورهای آمریکایی و اروپایی شناخته شده و کاربرد دارد. با این حال، این مفهوم به‌تازگی وارد دنیای سرمایه‌گذاری جامعه ایرانی شده است. پراپ تریدینگ به‌طور خلاصه به این معنا است که «یک شرکت سرمایه‌گذاری بخشی از سرمایه خود را در اختیار شما قرار می‌دهد تا شما بتوانید با استفاده از آن در بازار فارکس و یا ارزهای دیجیتال به سرمایه‌گذاری بپردازید.»

پراپ تریدینگ (proprietary trading) به معنای نوعی سرمایه‌گذاری است که در آن، شرکت‌های بزرگ سرمایه‌ای را در اختیار معامله گران قرار می‌دهند تا با آن سرمایه در بازارهای مالی، ترید کنند سپس سود حاصل از ترید را بین خود و معامله‌گر با نسبت‌هایی که در قرارداد اولیه ذکر شده است، تقسیم می‌کنند.

در پراپ تریدینگ، درصورتی‌که شما با سرمایه شرکت دچار ضرر شوید، شرکت اکانت شما را غیرفعال خواهد کرد و عملاً هیچ ضرری به شما وارد نخواهد شد. می‌توان گفت که پراپ تریدینگ، یک راه ساده و کم‌ریسک برای کسب درآمد است.

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که هر چند پراپ تریدینگ مفاهیم خاص خود را دارد، اما هر فردی با دانش کافی در زمینه سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار می‌تواند وارد این عرصه شده و از آن بهره‌مند شود؛ بنابراین، پاسخ به سؤال آیا یک فرد تازه‌کار می‌تواند وارد پراپ تریدینگ شود؟ مثبت است، البته با شرط داشتن دانش و مهارت لازم در این زمینه.

که تیم رادیو فارکس برای کمک به شما فضایی را آماده کرده که با استفاده از سیگنالهای خرید و فروش موقعیتها را بهتر پیدا کنید و حتی از تیم ما مستقیما برای عبور از چالشها مشاوره و کمک بگیرید

مزایای پراپ تریدینگ چیست؟

بدون شک پراپ تریدینگ مزایای زیادی برای تریدرها به دنبال خواهد داشت. از همین رو این شیوه در طول سالیان اخیر به محبوبیت  بالایی دست پیدا کرده است. به برخی از مهم‌ترین مزایای Prop Trading برای تریدرها در ادامه اشاره خواهیم کرد.

عدم ریسک سرمایه شخصی

یکی از مزایای اصلی برای تریدرها این است که می‌توانند حجم زیادی از ابزارهای مالی را بدون قرار دادن سرمایه شخصی خود در خطر، معامله کنند. با استفاده از سرمایه شرکت مالی، تریدرها با سرمایه اولیه نسبتا کم، می‌توانند به حساب‌های سودآور دسترسی پیدا کنند.

انعطاف‌پذیری بالاتر

وقتی یک تریدر با سرمایه شرکت مالی معامله می‌کند، نگران نظارت، رضایت مشتریان، قوانین و مقررات نمی‌شود. این به او اجازه می‌دهد که به صورت خلاقانه و جسورانه در بازار عمل کند و از فرصت‌های پنهان و پویا استفاده کند.

دسترسی به منابع و آموزش

وقتی یک تریدر در یک شرکت مالی فعال است، به منابع و آموزش‌های حرفه‌ای دسترسی پیدا می‌کند. این منابع شامل داده‌ها، نرم‌افزار، پشتیبانی، راهنمای استفاده از استراتژی‌ها و غیره هستند. همچنین تریدر می‌تواند از تجارب و دانش همکاران خود در شرکت به نفع خود استفاده کند.

دسترسی به بازارهای مختلف

وقتی یک تریدر با سرمایه شرکت مالی معامله می‌کند، می‌تواند در بازارهای مختلفی فعالیت کند که شاید در حساب شخصی خود نتواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند. این بازارها شامل ابزارهای مالی پیچیده و ارزهای مختلف هستند. این امر به تریدر اجازه می‌دهد که از تنوع و ریسک‌پذیری بالاتر بهره ببرد و سود بیشتری کسب کند.

اعتبار بالاتر

وقتی یک تریدر در یک شرکت مالی فعال است، اعتبار بالاتری نسبت به تریدرهای حساب شخصی دارد. این اعتبار ممکن است به صورت دسترسی به اطلاعات و منابع بروز، تخفیف‌ها و پاداش‌های مالی، حمایت و راهنمایی حرفه‌ای و غیره باشد. همچنین تریدر ممکن است در صورت عملکرد خوب، به سمت‌های بالاتر در شرکت پیشرفت کند و مسئولیت‌ها و سود بیشتری داشته باشد.

نحوه کار پراپ تریدینگ چگونه است؟

پراپ تریدینگ یک روش است که به وسیله آن سرمایه‌گذاران از تمام دنیا، به شکل جمعی در سرمایه‌گذاری‌های موسسه‌های مالی مختلف شرکت می‌کنند. این روش برای شروع سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر بسیار منطقی است. به‌عنوان مثال، اگر شما فقط صد دلار داشته باشید و یک معامله‌گر حرفه‌ای در بازار فارکس یا ارز دیجیتال باشید، به‌راحتی می‌توانید صد دلار خود را به دویست دلار افزایش دهید و عملاً آن را دو برابر کنید. قابل ذکر است که در این حین سرمایه خود را تحت ریسک قرار داده‌اید و امکان از دست دادن سرمایه نیز وجود دارد.

ال فرض کنید صاحب صد هزار دلار هستید، در این صورت نمی‌توانید با همان قدرت و با اطمینان خاطر سرمایه خود را دو برابر کنید و ریسک بسیار زیادی در اینجا وجود دارد چرا که مبلغ اولیه سرمایه‌گذاری شما بسیار زیاد است.

همان‌طور که میدانید موسسه‌های مالی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ، دارایی زیادی دارند مثلاً چندین میلیون دلار یا حتی بیشتر! بنابراین سرمایه‌های بسیار بزرگی را مدیریت می‌کنند و به همین دلیل، ریسک سرمایه‌گذاری آن‌ها بسیار زیاد است؛ بنابراین، این شرکت‌ها از طریق پراپ تریدینگ، سرمایه‌گذاری خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و آن‌ها را در اختیار معامله‌گران مختلف از سراسر جهان قرار می‌دهند.

با اینکار، ریسک سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها کاهش می‌یابد به همین ترتیب سود بالاتری نیز به دست خواهند آورد. از طرف دیگر، معامله‌گر نیز بدون اینکه درگیر ضرر و از دست دادن سرمایه خود شود، در این شرکت‌ها معامله می‌کند و از سود این سرمایه‌گذاری بهره‌مند می‌شود.

مقدار سود پراپ تریدینگ چقدر است؟

پراپ تریدینگ، یک روش سرمایه‌گذاری است که از سال‌های قبل در دنیای سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف این روش کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و کسب سود بیشتر با استفاده از سرمایه موسسه‌های مالی بزرگ است. نحوه تقسیم سود حاصل از معاملات در روش پراپ تریدینگ، به سیاست‌های شرکت یا سایت سرمایه‌گذاری بستگی دارد.

شرکت‌های پراپ تریدینگ دو نوع سیاست‌گذاری عمده برای تقسیم سود، دارند: 1- سیاست حقوق ماهانه و 2- سیاست تقسیم سود درصدی.

در سیاست حقوق ماهانه، معامله‌گر چه سود کند و چه ضرر، مقدار مشخصی حقوق دریافت می‌کند.

اما در سیاست درصدی، بخشی از سود معاملات به معامله‌گر داده می‌شود. شرکت‌های سرمایه‌گذاری به معامله‌گران خود بین ۵۰ تا ۸۰ درصد از سود را می‌دهند.

به‌عنوان مثال، فرض کنید یک شرکت سرمایه‌گذاری به شما حسابی به ارزش 3۰ هزار دلار برای معامله در بازار فارکس می‌دهد و در پایان ماه، شما تنها ده درصد از حساب را سود کرده‌اید؛ یعنی 3 هزار دلار به دست آورده‌اید. بر اساس قرارداد با شرکت، بخشی از سود باید به شما تعلق گیرد که همان‌طور که بیان شد بین 50 تا 80 درصد سود کسب‌شده را دریافت خواهید کرد.

سود دریافتی شما در این مثال تقریباً بین 1500 تا 2400 دلار در ماه می‌شود که با احتساب دلار 50.000 تومانی شما درآمدی بین 75.000.000 تا 120.000.000 میلیون تومان در ماه کسب خواهید کرد.

با استفاده از این روش سرمایه‌گذاری و بدون نیاز به سرمایه‌گذاری خاص، می‌توانید در طول یک ماه درآمد چشمگیری داشته باشید البته شرط اول آن کسب سود است یعنی باید در معامله‌گری مهارت لازم و کافی را از قبل داشته باشید.

بهترین سایت های پراپ تریدینگ برای ایرانیان

 • سایت پراپ تریدینگ Fidelcrest
 • سایت پراپ تریدینگ Topstep
 • سایت پراپ تریدینگ The Trading Pit
 • سایت پراپ تریدینگ FundedNext
 • سایت پراپ تریدینگ Fxfinancer

سایت پراپ تریدینگ Fidelcrest

شرکت پراپ فیدل کرست، تریدرهای فارکس، CFD و سایر تریدرهایی را که می‌توانند با سرمایه‌گذاری برای شرکت سود و پورسانت کسب کنند، آموزش می‌دهد و ارزیابی می‌کند. تریدرها از طریق این دوره ارزیابی، برای معامله کردن در این شرکت انتخاب می‌شوند.

در این ارزیابی، تریدر میزان سرمایه برای ترید کردن را انتخاب می‌کند و به مدت ۶۰ روز با هدف رسیدن به یک سود معین، فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

اگر تریدر در آزمون ارزیابی امتیاز لازم را کسب کند، به مرحله تایید مالی می‎رسد. در این مرحله، اگر استراتژی‌های صحیحی برای کسب سود در نظر بگیرد، ۵۰ درصد سود به او تعلق می‌گیرد.

 سایت پراپ تریدینگ Topstep

شرکت topstep مانند بسیاری از شرکت‌های دیگر پراپ تریدینگ، تریدرها را استخدام می‌کند و برای آن‌ها سرمایه، استراتژی‌های مدیریت ریسک، پشتیبانی و آموزش را فراهم می‌کند تا معامله‌گران موفقی شوند.

هنگام تریدکردن، معامله‌گران با استفاده از دانش مربیان و همکاران خود، عادت‌های معاملاتی پرسود را یاد می‌گیرند و از عادت‌های معاملاتی که برای شرکت ایجاد ضرر می‌کند، اجتناب می‌کنند.

پس از انجام معامله، سودهای به‌دست‌آمده بین شرکت و معامله‌گران تقسیم می‌شود. علاوه براین پاداش هم به تریدرها تعلق می‌گیرد.

در این شرکت ابتدا شما باید ثابت کنید که توانایی انجام معامله و مدیریت ریسک را دارید. پس از آن براساس میزان سودی که کسب می‌کنید، بودجه بیشتری به دست می‌آورید.

این سایت ۱۴ روز حساب آزمایشی رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. همچنین کلاس‌های آموزشی گروهی و خصوصی هم برای آن‌ها فراهم می‌کند.

سایت پراپ تریدینگ The Trading Pit

مجموعه The trading pit در سال ۲۰۲۲ در آلمان با هدف ایجاد محیطی برای تریدرهای بورس در سراسر دنیا فراهم کرد. این شرکت امتیازهای فروش منحصربه‌فردی مانند شرایط معاملاتی مطلوب، دسترسی به داده‌های واقعی بازار، مجوزهای رایگان برای پلتفرم‌های معاملاتی حرفه‌ای و وبینارهای آموزشی رایگان در اختیار تریدرها قرار می‌دهد.

هدف بلندمدت این شرکت یافتن تریدرهای حرفه‌ای است تا دیگر حساب‌ها را هم برای معامله به تریدرها واگذار کند.

سایت پراپ تریدینگ FundedNext

سایت fundednext یک پلتفرم معاملاتی جدید برای تریدرهای فارکس و کریپتوکارنسی در سراسر دنیا است. این پلتفرم 15 درصد سود حاصل از ترید را به معامله‌گران اختصاص می‌دهد. اگر بتوانید حساب‌های خود را در این سایت پرسود نگه‌ دارید، شرکت برای شما پاداش در نظر می‌گیرد.

علاوه بر این، این سایت یک مدیر حساب اختصاصی در اختیار تریدرها می‌گذارد تا پاسخگوی سوالات آن‌ها باشد. این سایت به ایرانیان خدمات نمی‌دهد.

سایت پراپ تریدینگ Fxfinancer

سایت fxfinancer به مدت سه سال است که در زمینه پراپ تریدینگ فعالیت می‌کند. دفتر اصلی این مجموعه در لندن قرار دارد. این شرکت به کاربران ایرانی و به زبان فارسی خدمات ارائه می‌کند. این شرکت به دلیل ارائه خدمات به ایرانیان و آن هم با زبان فارسی بین مردم مورد توجه قرار گرفت.

این سایت چهار پنل میکرو، لات، پیشرفته و حرفه‌ای دارد که میزان سرمایه آن برای شروع ترید متفاوت است. همچنین در هر کدام از پنل‌ها درآمد روزانه و سود هدف در نظر گرفته شده تا کاربران بر اساس آن اطلاعات، ترید را شروع و به کسب سود برسند.

برنامه‌های معاملاتی این مجموعه هم برای کاربران مبتدی و هم برای کاربران حرفه‌ای، مناسب است. همچنین این مجموعه پشتیبانی ۶ روزه دارد و در تمامی

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

rasoul karimi

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادات رادیو فارکس

 • بروکرها
 • آموزش های متنی
 • مقالات ویژه

بروکر یونیکورن | Unicorn

3 ماه پیش

معرفی و بررسی بروکر کاپیتال اکستند | CapitalXtend

1 سال پیش 7زمان مطالعه

چگونه عرضه و تقاضا در فارکس به بیش از حد خود می رسد؟

4 هفته پیش

اوراق قرضه چیست؟

4 ماه پیش

استراتژی نوسان گیری

4 ماه پیش

چگونه بدون معامله در فارکس سرمایه گذاری کنیم؟

5 ماه پیش

چگونه در یک محیط معاملاتی تصادفی سود ثابتی کسب کنیم

2 هفته پیش

۱۰ طرز فکر سمی که منجر به شکست می شود

3 هفته پیش

آیا واقعاً به 10000 ساعت تمرین نیاز دارید تا یک معامله گر سودآور باشید؟

3 هفته پیش

چگونه عرضه و تقاضا در فارکس به بیش از حد خود می رسد؟

4 هفته پیش